Zarząd i Rada Nadzorcza SM „Ugorek” informują mieszkańców o najważniejszych wydarzeniach związanych z rewitalizacją osiedli Ugorek i Olsza II.
Rehabilitacja to nie tylko przywracanie ciała do sprawności. W przypadku osiedli to proces tworzenia przyjaznego miejsca zamieszkania, dostosowanego do współczesnych standardów. W jej skład mogą wchodzić: tworzenie miejsc spotkań dla mieszkańców, zachęcanie do większego zaangażowania w życie osiedla, organizowanie wydarzeń kulturalnych, ale też remonty i modernizacje dostosowujące powstałe kilkadziesiąt lat temu budynki przestrzeni publiczne do współczesnych standardów.
Aby usprawnić proces rehabilitacji osiedli, umożliwić jego finansowanie, powstanie dokument – Program Rehabilitacji. Do jego współtworzenia zaproszeni są wszyscy mieszkańcy, instytucje i organizacje. Program będzie powstawać podczas warsztatów, spacerów, spotkań tematycznych. Finalnym etapem będą spotkania z ekspertami, podczas których zebrane wnioski będą zamieniane w tekst Programu.
W dniu 20.03.2014 r. w Muzeum Inżynierii Miejskiej odbyła się konferencja z udziałem Pani Elżbiety Koterby – zastępcy prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa oraz zaproszonej grupy mieszkańców, podczas której omówiono podstawowe zadania i cele rewitalizacji starych blokowisk.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele Rady Nadzorczej Spółdzielni p. Maria Skiba i p. Mieczysław Głąb, który wypowiadał się na temat form aktywizacji mieszkańców oraz zgłosił projekt przeznaczenia budynku po byłej kotłowni przy ul. Młyńskiej Bocznej 11 na dom kultury przy pełnym zaangażowaniu środków pozyskanych z Unii Europejskiej.
(Przebieg konferencji był przekazany w Telewizji w Kronice Krakowa w dniu 30.03.2014 r.)
Natomiast w dniu 10 kwietnia konferencją prasową w siedzibie SM „Ugorek” przy ul. Dzielskiego 2 rozpoczęła się druga część działań Forum Rehabilitacji osiedli Ugorek i Olsza II.Spotkanie otworzyła Pani Elżbieta Koterba – zastępca prezydenta, która wprowadziła w problematykę rehabilitacji osiedli i założenia miejskiego programu rehabilitacji.
Małgorzata Spasiewicz-Bulas – koordynatorka działań Forum opowiedziała o planowanych spotkaniach i warsztatach z mieszkańcami na najbliższe trzy miesiące.
Dr Marta Smagacz-Poziemska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiedziała o badaniach socjologicznych. Mają one dwa cele: diagnozę sytuacji społecznej na osiedlach ze szczególnym uwzględnieniem poziomu kapitału społecznego.
Prof. Grażyna Schneider-Skalska wraz z Panią dr Justyną Kobylarczyk opowiedziały o badaniach środowiska mieszkaniowego, które będą punktem wyjścia do określenia potencjału tkwiącego w ich przestrzeni oraz możliwości zmian i interwencji służących poprawie jakości życia mieszkańców i użytkowników. Analizowany będzie kształt urbanistyczny osiedla (układ budynków, ich wielkość, relacja z terenami zielonymi i innymi terenami publicznymi), połączenia z sąsiadującymi osiedlami i innymi częściami Krakowa. Badania doprowadzą do powstania wniosków i rekomendacji, które pomogą w tworzeniu projektów podczas Forum Programowego.
W dyskusji wziął udział również przewodniczący Rady Nadzorczej, który zgłosił trzy projekty wpisujące się w program rewitalizacji, a mianowicie:
- uporządkowanie i dbałość o utrzymanie terenów zielonych,
- rozwiązanie problemu parkowania samochodów na ternach osiedli,
- oraz powtórnie jako zadanie główne przeznaczenie kotłowni przy ul. Młyńskiej Bocznej 11 na dom kultury.
Na zakończenie Prezes Zarządu SM „Ugorek” Pan Marek Górnisiewicz jako gospodarz spotkania zadeklarował szeroką współpracę podczas realizacji Forum Rehabilitacji i we wdrażaniu wypracowanych rozwiązań. Uczestnicy konferencji obejrzeli również starą kotłownię Spółdzielni Mieszkaniowej – potencjalne miejsce projektu, który mógłby być realizowany w ramach Rehabilitacji Osiedli z funduszy Unii Europejskiej.